Ewa i Jerzy Wolscy, Malowidła w prezbiterium Kościoła Środowisk Twórczych w Łodzi. Cz.1
*
Tekst ogłoszony [w:] Sztuka w Łodzi. Materiały sesji naukowej zorganizowanej z okazji 45 rocznicy Łódzkiego Oddziału Stowarzyszenia Historyków Sztuki w 575 rocznicę nadania Łodzi praw miejskich. 4 — 5 czerwca 1998 roku, pod red. Jadwigi Szewczyk, Łódź: Stowarzyszenie Historyków Sztuki Muzeum Kinematografii, 2000, ss. 99-104.
*
Dwie kompozycje figuralne: 1. Wygnanie z Raju, 2. Zwiastowanie Najświętszej Maryi Panny. Kościół rektorski Duszpasterstwa Środowisk Twórczych przy ul. Marii Skłodowskiej-Curie 22.
Świątynia w stylu neogotyckim wybudowana przez mariawitów na początku XX wieku, przejęta przez księży Jezuitów w roku 1926, a w roku 1993 została przekazana Duszpasterstwu Środowisk Twórczych. Obecne wezwanie kościoła „Niepokalane Poczęcie Najświętszej Marii Panny”. Wystrój wnętrza neogotycki z czasów budowy kościoła.
Malowidła powstały po roku 1926. Autor nieznany. Technika wykonania wapienno-temperowa. Sceny umieszczone na przeciwległych ścianach prezbiterium (północnej i południowej) w formie prostokątów na wysokości 185 cm od posadzki.
Malowidła powstały, jak można przypuszczać, z inicjatywy księży Jezuitów i miały w założeniu bogaty program ideowy związany z dogmatami odnoszącymi się do Matki Boskiej, przełożonymi przez artystę plastyka na interesujący program ikonograficzny. W tym miejscu należy zaznaczyć, że malarz wywiązał się z zadania i stworzył przedstawienia o dużej ekspresji nadając każdemu ich elementowi, zależnie od formy i usytuowania, znaczenie określonego symbolu.
1.
Wygnanie z Raju składa się z dwóch części. W dolnej części Adam i Ewa wypędzeni przez anioła, w górnej Matka Boska z małym Jezusem. Scena rozgrywa się w bramie do raju, którą określają dwa pionowe fragmenty muru flankujące całe przedstawienie. Rajski ogród wyobrażają fragmenty drzew, owoce i ptaki wypełniające tło za Adamem, Ewą i aniołem. Górną część kompozycji wypełniają kłębiaste obłoki, w których tronuje Matka Boska podtrzymująca stojącą postać Jezusa. Adam, zasłaniający twarz dłońmi, przepasany jest białym perizonium, Ewa, odziana baranią skórą, stara się osłonić swoją nagość włosami. Anioł, trzymający w prawej ręce ognisty miecz, palcem wzniesionej lewej dłoni wskazuje na Maryję. Szatą anioła jest długa, biała, przepasana suknia z krótkimi szerokimi rękawami i rozwiany długi, żółty szal. Matka Boska w czerwonej sukni odziana jest obficie udrapowanym, spiętym klamrą niebieskim płaszczem. Nagi Jezus stojący na obłoku w postawie kroczącej, z rozłożonymi rękami, przysłonięty jest białą szatką. Głowy niebiańskich postaci okalają błękitnozielone nimby; nimb Matki Boskiej z gwiazdami na obwodzie, a za głową Jezusa widoczny jest nimb krzyżowy. U stóp Ewy pełza zielony wąż. Wąż, symbolizujący złego ducha, zwrócił uwagę rajskich ptaków, które fruwając nad nim, dostrzegają, w sytuacji widocznych skutków jego działania, czyhające na innych niebezpieczeństwo i zapewne głośno o nim ostrzegają.
W kompozycji poświęconej biblijnemu wygnaniu z Raju zestawione zostały, w sposób bardzo rzadko spotykany, dwa odrębne przedstawienia Adama i Ewy z Matką Boską i Jezusem. Symbolizują one grzech pierworodny pierwszych rodziców i odkupienie człowieka przez Jezusa Chrystusa. W zestawieniu tym ilustrowane są dwie postawy, Ewy i Matki Boskiej stającej się drugą Ewą [1]. Grzech Ewy, skuszonej przez złego ducha, polegał na odmówieniu posłuszeństwa w wykonywaniu woli Stwórcy, co spowodowało skazanie człowieka na jego ziemską egzystencję, a czemu przeciwstawiła się Panna Maryja, która przez swoje „tak” podczas zwiastowania, dała początek odkupieniu.
Omawiana kompozycja wpisana jest w trójkąt, którego oś stanowią: wyprostowana noga Adama, wyciągnięta w górę ręka anioła i sylwetka Matki Boskiej. Przyjmując logikę ilustrowanej idei, na osi powinien znajdować się również Jezus. Tymczasem jest On przesunięty nieco w prawo, co nie jest przypadkiem. Przesunięcie to jest świadomie zamierzone dla podkreślenia ekspresji ruchu Jezusa. Mówiąc o ekspresji, to jest ona przypisana każdej osobie. Anioł jest energiczny i zdecydowany w wykonywaniu Bożego nakazu, Adam zawstydzony i zrozpaczony rusza w świat, na który został skazany. Ewa przestraszona stara się ukryć w cieniu męża. Matka Boska pełna dobroci i łagodności przekazuje swego Syna światu. Jezus, podobny w swej nagości do Adama, rusza podobnie jak on w tym samym kierunku, ale jakże z innych motywów i w innym celu. Wąż przy nogach Ewy stara się utrzymać w cieniu ludzkich postaci. Twardy grunt ziemi kontrastuje z miękkimi obłokami symbolizującymi niebo. Cała scena rozgrywa się na jednym planie z sugestią istnienia domniemanego rajskiego ogrodu na planie drugim.
Malowidło, zapewne dzięki usytuowaniu we wnętrzu, realizmowi w przedstawianiu ludzi, zwierząt i roślin oraz dużemu ładunkowi treści, przywodzi skojarzenie z arrasem, który spełnia podobną funkcję jako dekoracja, a przez zawartą w nim narrację, także funkcję przekazu.
1. M. Biernacka, T. Dziubecki, H. Graczyk, J. Pasierb, Maryja Matka. Chrystusa. Warszawa 1987, s. 135.